Végleg Bécsbe költözik a CEU, jövőre kezdik el építeni az új kampuszt
Ezzel szinte teljesen kivonul Magyarországról az amerikai intézmény. Csak néhány kutatóintézet marad Budapesten.
Ezzel szinte teljesen kivonul Magyarországról az amerikai intézmény. Csak néhány kutatóintézet marad Budapesten.
Hétfőn mutatták be Európai Parlament kulturális és oktatási szakbizottságában a friss tanulmányt, amiben a magyar eredmények kifejezetten aggasztóak.
Alig három éve nyitotta meg bécsi campusát a CEU, ám egy nemzetközi rangsor szerint már most Ausztria harmadik legjobb egyeteme.
Az egyetem ígéretéhez híven az idén megkezdődött az oktatás a Közép-európai Egyetem új, bécsi campusán, jövő szeptemberben pedig már ott kezdik a tanévet az elsőévesek. A budapesti képzés sorsa egyre kérdésesebb - a Müncheni Műszaki Egyetemmel való együttműködést a német intézmény szerint a magyar kormány akadályozza.
A következő tanévet már Bécsben kezdik majd a CEU-ra újonnan felvett hallgatók, de magyar diplomát is kaphatnak, ha a kreditek egy részét Budapesten végzik el. Az egyik oktató szerint kérdés, hogy az osztrák főváros árait meg tudják-e fizetni azok, akiket eddig a CEU Budapestre vonzott - írja riportjában az Index.hu.
Hétfőn kezdődött meg az oktatás az első hallgatóknak a Közép-európai Egyetem (CEU) bécsi kampuszán - olvasói fotók az új épületről.
Osztrák magánegyetemként akkreditálták a CEU-t Közép-európai Egyetem Magánegyetem néven – közölte az intézmény szombaton.
Arról tudósít a CEU pénteki közleményében, hogy bejelentik, új kampuszt nyitnak Bécsben a Quellenstrasse 51-es szám alatt.
Helyzetjelentést adott a CEU rektora az egyetemi közösség előtt.
Áprilisban tárgyalják a CEU és a Müncheni Műszaki Egyetem együttműködésének részleteit,
Jogi garanciákat várnak a kormánytól, hogy a CEU amerikai és európai diplomákat kiadó szabad intézményként Budapesten maradhat. A bécsi campust mindenképpen megnyitják – közölte az egyetem a Népszavával.
“A CEU-t kiszorították Magyarországról” – nyilatkozta Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora. Kovács Zoltán kormányszóvivő néhány napja a BBC-nek azt mondta, a Közép-európai Egyetem nem távozott Budapestről, a CEU tevékenységének az az eleme távozott, amely nincs összhangban a magyar joggal.
A CEU-ügyről és a lemorzsolódó diákokról is kérdezték Palkovics László innovációs minisztert az ATV-ben.
Veszteségként éli meg a történteket, és még mindig bízik abban, hogy a CEU nem költözik el - mondta Navracsics Tibor, az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportügyért felelős biztosa az Országgyűlés európai ügyek bizottságának hétfői ülésén.
„Ennek az alapját nem látom, a törvényeknek meg kell felelnie mindenkinek” – így reagált Palkovics László innovációs miniszter arra, hogy a CEU rektorhelyettese a Népszavának úgy nyilatkozott: nem kizárt, hogy kártérítési pert indítanak a magyar kormány ellen.
Ha az egyetem jogszerűen működik Bécsben, akkor az uniós jog szerint Budapesten is szabályosan folytathatná tevékenységét - írja a Népszava.
Nem tartja kizártnak a Közép-európai Egyetem (CEU) rektorhelyettese, hogy a jövőben kártérítési pert indítanak a magyar kormány ellen az egyetem budapesti működésének ellehetetlenítése miatt.
Nem a kormány űzte el az egyetemet, hanem az intézmény döntött úgy, hogy az amerikai diplomát adó képzéseiket kiviszik az országból - mondta a CEU-ról Hoffmann Rózsa volt oktatási államtitkár.
A CEU amerikai akkreditációjú programjainak távozása Magyarországról veszteség a CEU közösségének, az Egyesült Államoknak és Magyarországnak - így értékelt az Egyesült Államok Külügyminisztériuma hétfő délután az amerikai nagykövetség Facebook-oldalán közzétett közleményében.
A CEU költözése is téma volt napirend előtt hétfőn az Országgyűlésben.